Jak správně odhadnout cenu bytu?

Ceny bytu - PhDr. Jana Hloušková

Autor: PhDr. Jana Hloušková

Specializuji se na prodej bytů na Jižním Městě, které dobře znám a které je zároveň i mým domovem. Každé nemovitosti se věnuji naplno s péčí, kterou si zaslouží. Nadstandardní realitní servis je u mě samozřejmostí. Baví mě dělat věci pořádně. Profesionálně a s lidským přístupem.

Jak správně odhadnout cenu bytu?

Nejčastější chyba při stanovení ceny bytu

Prodávající často při oceňování své nemovitosti porovnávají inzeráty na realitních serverech. Spousta inzerátů na internetu vyjadřuje ale jen zbožné přání prodávajících, nikoli reálnou tržní cenu bytu. Nabídková cena se totiž může i o desítky procent lišit od reálné tržní ceny. Právě proto se některé nemovitosti nabízejí řadu měsíců, někdy i let.

Nastavíte-li cenu příliš vysoko, dostanete se do nevýhodné vyjednávací pozice, výrazně prodloužíte dobu prodeje a nakonec můžete i prodělat.

Důvody pro využití profesionálních služeb realitního makléře

Nejlepší je obrátit se na zkušeného realitního makléře, který vám provede kvalifikovaný odhad ceny bytu. Makléř, který se ve svém oboru pohybuje delší dobu, sleduje inzerci na realitních portálech dlouhodobě, a proto je schopen stanovit cenu na základě porovnání nabídek. Kromě toho má ale k dispozici i další metody odhadu ceny nemovitosti. Pracuje např. s cenovými mapami, které vyjadřují cenový průměr v dané lokalitě, a také s daty z katastrálního úřadu, kde najde skutečně dosažené prodejní ceny.
Do výsledné ceny vašeho bytu se promítá ale celá řada dalších faktorů, které cenové mapy nezohledňují, např. lokalita, výměra bytu, typ vlastnictví, technický stav, umístění bytu v domě, dispozice a orientace bytu, zatížení a věcná břemena atd. Zkušený makléř umí všechny tyto zdánlivé detaily při určení ceny vaší konkrétní nemovitosti zohlednit. Kromě toho má k dispozici i vlastní databázi již realizovaných obchodů pro porovnání.

Nesprávně provedený odhad a jeho důsledky

Mnoho makléřů vám tržní odhad ceny bytu provede zdarma. Pokud vám svůj názor sdělí zkušený makléř, který s nemovitostmi dlouhodobě pracuje a ví, jak se vyvíjí nabídka a poptávka, je to v pořádku. Řada makléřů vám bohužel slíbí nereálně vysokou cenu jen proto, aby vaši zakázku získali do nabídky. Naopak někteří makléři vám řeknou nižší cenu, aby měli jistotu, že vaši nemovitost skutečně prodají.

Lidé rozhodující se pro koupi bytu mají ale většinou velmi dobrou představu o cenách nemovitostí. Průběžně a dlouhodobě totiž nabídky sledují, protože pro ně je tato transakce krokem, který dělají jen jednou nebo dvakrát za život. Pokud se váš byt začne prodávat za příliš vysokou cenu, která se následně po několika měsících sníží, stává se z takového bytu tzv. „ležák“. Kupující má dojem, že vaši nemovitost nikdo nechce, a očekává, že cena se bude ještě dále snižovat. Doba prodeje se výrazně protahuje a jakékoli vyjednávání je pak mnohem těžší.

Co je to vlastně tržní cena?

Tržní cena je cena, za kterou je kupec ochoten vaši nemovitost koupit a vy prodat. Tady může hrát ale významnou roli např. tzv. „cena zvláštní obliby“ – o tu jde v případě, kdy pro daného kupce má tato nemovitost mimořádnou hodnotu třeba vzhledem k lokalitě. Pak je ochoten zaplatit i cenu vyšší, než je ta obvyklá. Obvyklá tržní cena je cena, za kterou se obdobné nemovitosti v dané době prodávají.

Jak zvýšit prodejní cenu

Jeden prostředek, ovlivňující cenu vaší nemovitosti, máte plně ve svých rukou. Jedná se o prezentaci. Správnou, profesionální prezentací můžete prodejní cenu svého bytu zvýšit až o 10 %, tedy řádově o stovky tisíc korun. Pokud si potencionální zájemce vytvoří vztah k vaší nemovitosti ještě dřív, než přijde na osobní prohlídku, např. díky kvalitním fotografiím, video prohlídce, virtuální prohlídce atd., je skoro vyhráno.

V naší realitní kanceláři HLOUŠEK REALITY svým klientům nabízíme profesionální odhad ceny nemovitosti zdarma (v případě následného prodeje).

Pokud máte o odhad ceny bytu zájem nebo potřebujete poradit přímo s prodejem vašeho bytu, kontaktujte mě.

Také by vás mohlo zajímat . . .

Prodej bytu k rekonstrukci

Prodej bytu k rekonstrukci

Připravit k prodeji hezký zrekonstruovaný byt není nic těžkého. Ale jak prezentovat byt v původním stavu, aby zaujal, a zároveň nezakrývat jeho skutečný stav?

číst více
PhDr. Jana Hloušková | Tel.: 732 174 735, 272 927 497 | E-mail: jana@hlouskova.cz