Příprava bytu k prodeji, homestaging

Home staging

Autor: PhDr. Jana Hloušková

Specializuji se na prodej bytů na Jižním Městě, které dobře znám a které je zároveň i mým domovem. Každé nemovitosti se věnuji naplno s péčí, kterou si zaslouží. Nadstandardní realitní servis je u mě samozřejmostí. Baví mě dělat věci pořádně. Profesionálně a s lidským přístupem.

Příprava bytu k prodeji, homestaging

Lidé si nekupují byt nebo dům, kupují si domov

První dojem rozhoduje

Dojem, který si člověk udělá během prvních několika málo sekund, ovlivňuje jeho další rozhodování a obtížně se ho zbavuje. A špatný dojem se už jen velmi těžko napravuje. V případě realit je to stejné, a proto rozhodně není dobré první dojem podcenit. S novým bydlením si totiž lidé plánují svůj budoucí život.

Já chci svoji práci dělat profesionálně, a proto s prodávajícím vždy důkladně proberu možnosti, jak by se měla nemovitost na prodej připravit. Vzhledem ke spoustě bytů, které jsou na Jižním Městě k prodeji, je třeba umět zaujmout, a proto věnuji přípravě bytu na prodej maximální péči.

Homestaging

Byt se musí před prodejem upravit tak, aby na první pohled zaujal a přiměl zájemce vážně přemýšlet o jeho koupi. A tady přichází na řadu tzv. homestaging. Homestaging je účinný nástroj, s jehož pomocí prodáte svoji nemovitost rychleji a za vyšší cenu. Jeho cílem je zatraktivnit nemovitost pro potencionální zájemce.

Majitel prodávané nemovitosti se musí vcítit do kůže kupujícího a pokusit se na celý interiér podívat objektivně. Někdy je to zatraceně těžké, když v dotyčném bytě prožil spoustu let. Realitní makléř by pak měl být tím, kdo se svým klientem celý byt projde a poradí, co je třeba udělat. Často se jedná o pouhé maličkosti, které udělají divy.

Základní pravidla homestagingu

1. Úklid, odstranění rušivých prvků

Čistý, otevřený, rozlehlý prostor bez věcí, které odpoutávají pozornost, je základem úspěchu. Na úklid je třeba se dívat pozitivně. Přemýšlejte o tomto procesu jako o začátku balení, které byste stejně museli dříve či později udělat. Většina bytů vypadá lépe s menším množstvím nábytku. Odstraňte proto všechno, co překáží, blokuje chodby, apod. Zvláštní péči věnujte vaší koupelně (výstava šamponů sem rozhodně nepatří) a kuchyni, zejména kuchyňské lince. Obzvlášť u bytu v původním stavu je vhodné byt nejdříve připravit, tj. vyklidit stávající nábytek, vymalovat a provést drobné opravy. Tuto službu pro Vás mohu také zajistit.

Když se vyklidí přebytečné věci, prostor se okamžitě zároveň zvětší. Emoce prodávají, a vnímání prostoru je další věcí, o kterou se bude zájemce na prohlídce zajímat. Navíc si zájemce může lépe představit, jak si nový domov vytvoří podle svých přání.

2. Odosobnění

Každý z nás má trochu jiný vkus. To, co se líbí vám, se nutně nemusí líbit potencionálnímu kupci. Proto je důležité byt nejen uklidit, ale také odstranit všechny osobní věci (např. fotografie z dovolené, rodinné fotky, atd.) Jednoduše řečeno, cílem je, aby nemovitost byla neutrální a přitažlivá.

3. Drobné opravy

Vyplatí se i investice do menších oprav. Vyměňte prasklé žárovky, dotáhněte volné kliky u dveří apod. Jsou to drobnosti, které vás příliš nestojí, ale vyplatí se. Špatný první dojem už později nenapravíte.

4. Sladění barevnosti a zútulnění
Příjemnou atmosféru pak pomohou vykouzlit svíčky, čisté ručníky, barevně sladěné přehozy nebo dekorační polštářky, řezané květiny ve váze. Nebo vůně čerstvě uvařené kávy.

Co je cílem homestagingu?

Jednoduše řečeno, cílem je upravit interiér tak, aby si v něm potencionální kupci dokázali představit žít. Hlavním záměrem je vyzdvihnout přednosti a ukázat prostor. Homestaging v žádném případě nezakrývá nedostatky, ale posílí pozitivní stránky nemovitosti a umožní potencionálním zájemcům představit si danou nemovitost jako svůj příjemný budoucí domov.

Díky homestagingu se daří navýšit prodejní cenu nemovitosti až o 10 %, někdy i více. Jeho hlavním přínosem je tedy urychlení a usnadnění prodeje a zvýšení hodnoty nemovitosti.

Z vlastních zkušeností

Z mých zkušeností je nejlepší využít při homestagingu převážně stávající zařízení a cílem je upravit interiér přirozeně a s minimálními náklady. Výsledkem by měla být uklizená, uspořádaná nemovitost, ve které by kdokoli rád bydlel a cítil se v ní dobře. Při konečném rozhodování volí většina kupujících mezi podobnými nemovitostmi.  V té chvíli už hrají roli i zdánlivé maličkosti. Na to nezapomeňte.

Chtěli byste poradit s prodejem Vašeho bytu a připravit ho do nabídky tak, aby opravdu zaujal? Obraťte se na mě.

Také by vás mohlo zajímat . . .

Prodej bytu k rekonstrukci

Prodej bytu k rekonstrukci

Připravit k prodeji hezký zrekonstruovaný byt není nic těžkého. Ale jak prezentovat byt v původním stavu, aby zaujal, a zároveň nezakrývat jeho skutečný stav?

číst více
PhDr. Jana Hloušková | Tel.: 732 174 735, 272 927 497 | E-mail: jana@hlouskova.cz